Konflikt w Dzikiej kaczce
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Protagonistą i jednocześnie antagonistą dramatu jest Hialmar Ekdal. Jest on człowiekiem leniwym nieudacznikiem, żyjącym dla iluzji. Ponadto oczekiwał od żony, by się nim opiekowała, a nawet pracowała za niego. Marzył o oczyszczeniu nazwiska swojego ojca poprzez wielki fotograficzny wynalazek, ale tak naprawdę nie poświęcał mu zbyt wiele czasu. Nawet niedowidząca Jadwiga poświęcała więcej czasu pracy przy zdjęciach niż on. Hialmar wówczas przesiadywał na strychu z dziką kaczką.

Gdy dowiedział się od Grzegorza o niechlubnej przeszłości Giny nie potrafił jej przebaczyć. Zakwestionował również swoje ojcostwo, wyrzekając się poniekąd Jadwigi. Odrzucił szczerą miłość córki, ponieważ był przekonany, że narodziła się z nieprawego łoża. Gdy dziewczyna się zabija, aby udowodnić Hialmarowi swoją miłość, ten żałuje swoich słów i czynów, lecz jest już za późno.

Po części drugim antagonistą Dzikiej kaczki jest Grzegorz, który chcąc naprawiać świat przyczynił się do wielkiej tragedii. Jego szczere chęci pomocy rodzinie Ekdalów poprzez uświadomienie Hialmarowi, jaką przeszłość miała jego żona, i że Jadwiga najprawdopodobniej nie jest jego córką, były bezpośrednią przyczyną konfliktu, który zmusił Jadwigę do popełnienia samobójstwa.

Punktem kulminacyjnym w utworze jest końcowa scena aktu trzeciego. Wtedy to Grzegorz zabiera Hialmara na spacer, podczas którego wyjawia mu prawdę o Ginie, o jej romansie z Hagenem. Wyjaśnił mu też dlaczego stary Werle pomagał Ekdalom przez tyle lat. Zdruzgotany tymi nowościami Hilamar wraca do domu wzburzony i wyładowuje swój gniew na żonie i córce.

Skutki działania Grzegorza okazały się tragiczne. Ostatecznie Hialmar niszczy samego siebie. Nie jest w stanie przebaczyć Ginie, że piętnaście lat wcześniej była kochanką Hagena, i wyrzeka się Jadwigi, ponieważ jest przekonany, iż to córka starego Werlego. Dziewczyna popełnia samobójstwo, by w ten sposób dowieść swoją miłość Hialmarowi.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Symbolizm Dzikiej kaczki
2  Dzika Kaczka - streszczenie
3  Dzika kaczka - problematykaKomentarze
artykuł / utwór: Konflikt w Dzikiej kaczce    Tagi: