Dzika kaczka – bohaterowie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Hialmar Ekdal – jest on protagonistą dramatu, chociaż posiada wiele wad. Jest leniwym, bezczynnym marzycielem, którego w pracy fotografa wyręczają żona i niedowidząca córka. Naiwnie sądził, że dzięki swojemu tajemniczemu wynalazkowi uda mu się przywrócić dobre imię rodziny.

Gdy Grzegorz wyjawił mu prawdę o jego żonie i córce, ten nie miał dość odwagi ani szlachetności, by zmierzyć się z prawdą i przebaczyć Ginie. Zamiast tego uparł się, by żona wyjawiła mu, czy Jadwiga faktycznie jest jego córką. Widać małostkowość w jego zachowaniu. Gdy nie dostaje jasnej odpowiedzi od Giny zaczyna wątpić w miłość Jadwigi. Jest przekonany, że córka przez cały czas spiskowała przeciw niemu i dogadała się w tej kwestii ze starym Werle. Gdy wypowiedział głośno słowa, że jedynym dowodem miłości Jadwigi byłoby poświęcenie życia dla niego, ze strychu padł strzał. Można zatem powiedzieć, że swoim zachowaniem zmusił córkę do popełnienia samobójstwa.

Grzegorz Werle – bogaty młodzieniec, wyznający filozofię pożądania ideału. Obrzydzony swoim ojcem, który był realistą, opuścił dom na blisko siedemnaście lat, by pilnować interesów rodziny w górskiej fabryce. Gdy wreszcie powraca do domu zarzuca ojcu, że ten przyczynił się do choroby i śmierci matki swoimi licznymi romansami. Dowiedziawszy się, że rodzic pozbył się Giny, z którą łączyło ich niegdyś potajemne uczucie, zmuszając ją do poślubienia Hialmara, nie mógł uwierzyć w naiwność swojego przyjaciela.

Następnego dnia udał się do Ekdala, by mu o wszystkim powiedzieć, wyjawił prawdę o Ginie i Jadwidze, która cierpiała na tą samą chorobę genetyczną, co stary Werle. Pośrednio przyczynił się zatem do samobójstwa dziewczynki. Jak zapewniał wszystkie swoje działania podejmował w dobrej wierze, chcąc, aby małżeństwo Hialmara i Giny oparte było na zdrowych fundamentach, prawdzie i szczerości.

Jadwiga – czternastoletnia córka Hialmara i Giny, cierpiąca na genetyczną chorobę grożącą całkowitą utratą wzroku. Podobnie jak matka, uwielbia Hialmara i jest gotowa zrobić dla niego wszystko. Gdy ojciec dowiaduje się, że może ona być córką starego Werle’go, Jadwiga wpada w rozpacz, ponieważ nie wie, jak może udowodnić mu swoją wielką miłość.

Gdy Grzegorz namawia ją, aby poświęciła życie swojej ukochanej dzikiej kaczki, z którą dziewczyna się identyfikowała, by w ten sposób dowieść swoje oddanie Hialmarowi, ona interpretuje to na swój sposób. Postanowiła popełnić samobójstwo, decydując się na ostateczny akt miłości.

Hagen Werle – bogaty przemysłowiec i kupiec, ojciec Grzegorza. Człowiek ten reprezentuje odwrotne podejście do życia niż jego syn, ponieważ jest realistą. Głównie z tego wynikają wszelkie konflikty pomiędzy nimi. Stary Werle, pomimo swego bogactwa nie może wyleczyć się choroby, przez którą traci wzrok.

Za młodu był człowiekiem bardzo kochliwym i niewiernym, czym wpędził do grobu swoją pierwszą żonę. Zaaranżował małżeństwo Giny, jednej ze swoich kochanek, z Hialmarem. Istnieje bardzo silne podejrzenie, że Jadwiga jest jego córką. Świadczy o tym nie tylko ich wspólna choroba, romans Hagena z Giną, ale również prezent urodzinowy, jaki ten podarował Jadwidze. Zapewnił jej comiesięczną wypłatę, jaką dziewczyna miała otrzymywać po śmierci dziadka.

Czytelnik może podejrzewać, że Hagen był równie odpowiedzialny za nielegalny handel drewnem, co jego dawny partner porucznik Ekdal. Jednak uniknął on konsekwencji, prawdopodobnie płacąc w jakiś sposób za milczenie wspólnikowi, który wziął na siebie całą winę. W ramach zadośćuczynienia Hagen pomógł synowi porucznika, Hialmarowi, otworzyć studio fotograficzne, a nawet zeswatał ją z Giną.

Miał zamiar pobrać się ponownie. Jego wybranką była Pani Srby, która pełniła w jego domu stanowisko, które niegdyś sprawowała Gina. Kochankowie szczerze wyznali sobie swoje wszelkie grzechy z przeszłości, aby zbudować związek na szczerości i zaufaniu.

Stary Ekdal – niegdyś partner w interesach Hagena Werle i powszechnie szanowany oficer. Po aferze dotyczącej nielegalnego handlu drewnem trafił do więzienia na dwa lata, przez co utracił na zawsze dobrą reputację. Prawdopodobnie Werle był zamieszany w to wszystko w równym stopniu, co porucznik, lecz nie postawiono mu nawet zarzutów. Można się domyślać, że w zamian za pomoc synowi, Hialmarowi, stary Ekdal zgodził się wziąć całą winę na siebie.

Bohater ten był człowiekiem podstarzałym i schorowanym. Jego wygląd wskazuje na ubóstwo: Ma na sobie stary płaszcz z wysokim kołnierzem, włóczkowe rękawiczki, w ręku niesie laskę i czapkę futrzaną. Ma zrudziałą brudną perukę i siwe wąsy. W zamian za milczenie może liczyć na drobne prace w domu Werlego, na przykład przy przepisywaniu dokumentów.

Ponieważ przez niemal całe życie przebywał na świeżym powietrzu, to nie może dostosować się do dusznego miasta. Dlatego też na strychu urządził sobie imitację lasu, gdzie można było nawet polować. Innym sposobem na radzenie sobie z nostalgią, z którego również korzystał, był alkohol.

Gina Ekdal – żona Hialmara, matka Jadwigi i była kochanka Hagena Werle. Kobieta ta nie tylko sprząta, gotuje i pierze w mieszkaniu, ale również wyręcza męża w pracy fotografa. Aby jak najbardziej go uszczęśliwić podtrzymuje jego iluzje i gorąco namawia go do dalszej pracy nad wielkim wynalazkiem. Jako jedyny członek rodziny Ekdalów, Gina nie zagląda na strych i nie interesuje się dziką kaczką.

Pani Srby – zarządczyni domu Hagena Werle. Kobieta ta miała niemoralną przeszłość, podobnie jak Gina. Po wyznaniu swoich grzechów swojemu kochankowi i pracodawcy, ten zaakceptował ją taką, jaką jest i zaproponował jej małżeństwo. Ich związek można nazwać idealnym, ponieważ był oparty na prawdzie i zaufaniu, co prowadziło do prawdziwego szczęścia.

Relling
– cyniczny doktor, który swoim pacjentom zalecał złudzenia życiowe, aby lepiej radzili sobie z życiem. Znał on Grzegorza i wiedział, że jego działania doprowadzą rodzinę Ekdalów do ruiny, a nie szczęścia. Gorączkę sprawiedliwości i idealne pożądania uważał za prawdziwe choroby, na które cierpiał młody Werle. Nie udało mu się jednak ich „wyleczyć”, co pośrednio doprowadziło do samobójstwa Jadwigi. Doktor w swoim realistycznym poglądzie na świat przypominał Hagena.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dzika Kaczka - streszczenie
2  Symbolizm Dzikiej kaczki
3  Dzika kaczka - problematykaKomentarze: Dzika kaczka – bohaterowie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: